Is Healthy Eating Too Expensive?

Photo courtesy of Google Images

We have all heard the phrase you get what you pay for, yet time and time again families are constantly trying to think of new ways to cut corners and save money on groceries...I know I have! This is not a bad thing if you are looking for quality items at a lower cost, but substituting quality items for crappy items just to save money.. You might want to think twice...

After reading an article yesterday about the quality of food fed to prison inmates being better than the quality of food being fed to school kids, http://www.takepart.com/news/2010/07/29/inmates-eat-better-than-your-kids my eyes couldn't believe what I was reading.. But as I got further and learned the justification I wondered why more people,  parents in particular, don't take the initiative towards healthy eating for a healthy lifestyle...

The prisons say, it is cheaper to feed a inmate healthy foods and snacks than to continually administer costly medical care for diabetes, heart attack and stroke. Many may say well should inmates even get health care, but in a country where cruel and unusual punishment is outlawed, yes, yes they have to get medical care on the taxpayers dime, it would be unamerican if they didn't.

So people out here in the free world have you realized that as expensive as healthy eating may appear, its cheaper than medical care for health issues that could develop in the long run and that could have been prevented or curbed by better eating habits?

This is something to really sit back and think long and hard about.. A salad may cost you $9 at lunch but it will do way more for your body on a daily basis than that $4 big mac...

Organic milk may cost $4 a Half-gallon, but its better than the milk from the cow fed with genetically altered corn and shot up with hormones to get more milk per pump in your cup...

When I was 21, my doctor told me I had allergies and thankfully instead of him writing a claritin script, patting my head and sending me on my merry way, he recommended I go see a nutritionist.... She recommended some things be removed from my diet to see if that curbed the allergies... And it did, and I haven't had allergies since. And of course it led to healthier eating habits for me, I eat whole wheat everything since then, bread, pasta, even pancakes...

Its always been more expensive for me but its better than running around with unbearable allergies..

Its those little changes that can make a lifetime of difference 100% juices, fruits and vegetables, and skipping anything with too much sugar that can put you on the road to healthy eating and healthy living long term.

Sunday while in BJ's picking up juice boxes for my kids, $9.49 for 36 boxes, 100% juice, the woman next to me looked down the row of various brands... And said out loud, ooh $6.99 for 40 they're getting these.... But that brand was only 10% juice...

Sacrificing quality for quantity should not even cross our minds when it comes to feeding our kids,they are worth so much more than 10%..

xoxo
Carrie Pink
Modern Day Supergirl

 
Real Time Web Analytics